Rate this post

Na samą myśl o pracy w biurze i spędzaniu 8 godzin codziennie w tym samym miejscu, przez lata, masz mdłości? Praca stacjonarna może nie być dla ciebie, ale dzięki rozwojowi technologii mobilnych pracownicy z branży IT wcale nie są skazani na open space i klimatyzację. Mogą pracować, również zdalnie – nawet z Tajlandii.

Praca elastyczna, czyli praca w której osoba wykonująca obowiązki zawodowe nie musi pracować w określonych sztywno godzinach i wcale nie musi być przez ten czas w biurze staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej osób chce pracować właśnie w ten sposób. Oferty pracy zaczynają podkreślać przywilej pracy zdalnej , dając tym samym do zrozumienia pracownikowi, że pracodawcy nie obchodzi to, gdzie pracownik mieszka i czy będzie pracował siedząc przy komputerze w garniturze czy w pidżamie. Przeważająca część tych ofert pracy, to ogłoszenia rekrutacyjne związane z branżą IT.

Kto może pracować elastycznie w ramach branży IT? Przede wszystkim są to programiści – praca IT to w przeważającej mierze właśnie zagadnienia tworzenia oprogramowania. Nowoczesne platformy komunikacji umożliwiają integrowanie działań kilku pracowników nawet wtedy, kiedy nie mają oni możliwości spotkać się ze sobą osobiście. Co najwyżej, wymagana jest od nich praca w tych samych godzinach. Takie ograniczenie może być jednak spełnione bez większego trudu – nawet przez osoby pracujące w różnych strefach czasowych. Czy ofert takich jest sporo? I owszem – zamiast zatem wpisywać w wyszukiwarkę frazy typu „praca IT Warszawa” lepiej sprawdzić wszystkie oferty – bez względu na region– część z nich może być bowiem ofertami pracy w elastycznej formie.

Oczywiście nie każdy nadaje się do pracy elastycznej. Przede wszystkim, często osoby pracujące w ten sposób skarżą się na samotność. W biurze mamy kolegów a w domu? Rozwiązaniem jest tu coworking, czyli biura na godziny, w których można wynająć biurko i pracować w otoczeniu innych osób. Ponadto pracownik zdalny musi umieć się sam motywować do pracy. Marnując czas na przyjemności, nie mogąc się do pracy zabrać nie będzie efektywny i albo nie zarobi, albo nie dostanie kolejnych zleceń. Jeśli pracuje elastycznie w ramach umowy o pracę, pracodawca nie uzna, że współpracę taką warto kontynuować.

Praca elastyczna – zwłaszcza taka, która realizowana jest na zasadzie współpracy freelancerskiej, czyli w oparciu o zlecenie, a nie umowę o pracę wymaga też od pracownika nieustannego nadążania za trendami i rozwoju własnego, by jego osiągnięcia były dla potencjalnego zleceniodawcy przekonujące.